czwartek, 6 kwietnia 2017

Zajęcia terenowe na Łęgnowie

W Polsce, żyje tylko 18 gatunków płazów - to wspaniałe nikomu nie zagrażające zwierzęta, bardzo pożyteczne dla środowiska. Niestety wielu ludzi uważa, że są odrażające co przyczynia się do bezmyślnego tępienia tych zwierząt, bardzo duża liczba osobników co roku ginie pod kołami samochodów w trakcie migracji do zbiorników wodnych gdzie się rozmnaża wczesną wiosną. Na dodatek są to zwierzęta bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia oraz zmiany w środowisku naturalnym. Wszystkie płazy występujące w Polsce są objęte ochroną gatunkową, co oznacza, że prawem zabronione jest zabijanie tych zwierząt oraz niszczenie ich siedlisk. Bardzo często w celu zwiększenia populacji przeprowadza się działania mające na celu czynną ochronę płazów.
Pięć lat temu, wówczas jeszcze student Biologii, Pan Dawid Kilon w trakcie wycieczki nad Brdę na bydgoskim Łęgnowie zauważył przerażającą ilość płazów, które ginęły pod kołami samochodów na ulicy Łęgnowskiej. Z jego inicjatywy od 2012 roku w tym miejscu prowadzona jest ochrona czynna płazów, które wędrują wczesną wiosną z lasu do pobliskiego zbiornika wodnego. Wzdłuż ulicy Łęgnowskiej na początku marca wkopywana jest siatka zabezpieczająca wzdłuż, której zakopane są pułapki, do których wpadają wędrujące tamtędy płazy (m.in ropuchy szare, grzebiuszki ziemne, żaby zielone, i traszki zwyczajne). Każdego dnia rano przeszkoleni przyrodnicy sprawdzają pułapki i wyjmują z nich złapane płazy. Każdy złapany osobnik jest odnotowywany (gatunek oraz płeć), wkładany do pojemnika i w nim przenoszony na drugą stronę ulicy i tory do zbiornika wodnego gdzie jest wypuszczany.
W dniu 05 kwietnia uczniowie klasy Va oraz Vb mieli niezwykłą okazję przyjrzeć się nie tylko jak wygląda ochrona czynna płazów w tym miejscu, ale także poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony i gatunków płazów żyjących w Polsce. Pan Dawid Kilon pokazał z bliska uczniom wyjmowane z pułapek płazy, omówił ich budowę, dymorfizm płciowy, a także zachowania. Uczniowie dowiedzieli się m.in, że samce ropuchy szarej są znacznie mniejsze od samic i mają na przednich kończynach czarne modzele godowe. Dowiedzieliśmy się, że ropuchy to bardzo pożyteczne zwierzęta, które zjadają szkodniki pól i ogrodów (m.in nagie ślimaki, owady takie jak stonka ziemniaczana, a nawet małe gryzonie) Zobaczyli z bliska zarówno samce jak i samice ropuchy szarej oraz ampleksus - samca przyczepionego do grzbietu samicy. Dzięki zajęciom terenowym z przyrody na bydgoskim Łęgnowie uczniowie dowiedzieli się nie tylko wielu ciekawostek na temat płazów, ale także podnieśli swoją świadomość dotyczącą ochrony gatunkowej zwierząt. W pierwszym roku ochrony czynnej płazów w tym miejscu do pułapek złapano i przeniesiono do zbiornika wodnego ponad 1200 osobników różnych gatunków płazów, w tym roku odnotowano już 2400 przeniesionych osobników! Te liczby pokazują, jak zwiększyła się populacja płazów na Łęgnowie dzięki ochronie ich przed ginięciem pod kołami samochodów. Nie obyło się oczywiście bez niespodzianek - każdy uczestnik lekcji otrzymał zakładkę do książki z płazami, do której rysunki wykonał oczywiście Pan Dawid Kilon.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej niezwykłej lekcji przyrody!











































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz